آذر ۱۰, ۱۴۰۰

علم و تخصص

یک معادله ی ساده برای سلامتی شما


Warning: sprintf(): Too few arguments in /home2/knoespco/public_html/wp-content/themes/newsphere/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

مکمل های ورزشی(ساپلمنت)

CLA
اسید لینولئیک همبسته شده یا سی ال ای می تواند یک مکمل ناسازگار در حوزه های تناسب اندام و بهداشت باشد.
افراد کمی را پیدا نمی‌کنید که قسم می‌خورند سی ال ای به آنها کمک کرده تا بدون از دست دادن توده عضلانی وزن کم کنند و یا به آنها کمک کرده تا چاقی مفرط را پشت سر بگذارند. حال دانستن اینکه سی ال ای چیست خیلی میتواند بهتون در رسیدن به وزن ایده عال کمک کند.

این ماده همچنین از اجزای تقریبا اصلی در چربی سوزهای غیر محرک و بسیاری دیگر از ترکیبات متمرکز بر کاهش وزن است.
با این حال، علم همواره از فواید از سی ال ای حمایت نمی کند. آیا این اسید چرب برای از دست دادن چربی ضروری است؟ نظر مطالعات اخیردر ادامه مطلب ذکر شده.

سی ال ای چیست
سی ال ای چیست ؟
سی ال ای یک اصطلاح برای اشاره به خانواده ایزومرهای مختلف اسید لینولئیک است که به طور کلی به عنوان اسید لینولئیک همبسته شده شناخته می شود. این اسیدهای چرب غیر اشباع شده، در عملکردهای فیزیولوژیکی مختلفی از بدن به کار می‌روند. با توجه به برخی از نتایج مثبت در مطالعات ترکیب بدن، سی ال ای اغلب در مکمل های چربی سوز قوی بدنسازی وجود دارد و از ترکیب های همیشگی بسیاری از بدن سازان است.

سی ال ای چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
اکثر ادعاهای چربی سوزی سی ال آ بر تاثیر آن بر سیستم PPAR وابسته است، که یک خانواده گیرنده سیگنال ، دخیل در تعدادی از عملکردهای متابولیک در بدن از جمله چربی سوزی، علامت دهی استروئیدی طبیعی، و التهاب می‌باشد.
اگر چه تحقیقات بیشتری در زمینه های انسانی مورد نیاز است، اما بر اساس مطالعات حیوانی، سی ال ای تأثیرات بیولوژیکی بسیاری دارد. مانند برخی علائم ازجمله توان بالقوه برای حمایت از التهاب سالم و فشار خون.

سی ال ای چیست

فواید سی ال ای چیست؟
توصیه شده است که سی ال آ برای بهبود توده لخم بدن، کاهش چربی ، کمک به کاهش وزن و افزایش میزان متابولیسم مفید است.
مطالعات حیوانی وعده اولیه را نشان می دهند، اگرچه در بیشتر آزمایشات انسانی اثر کمی بر ترکیب بدن و یا توده عضلانی در بزرگسالان سالم و فعال نشان داده شده.
بسیاری از مطالعات برای اینکه فواید سی ال ای چیست نشان داده اند که مکمل سی ال ای مزایای کمی در ترکیب بدن افراد چاق یا کم تحرک دارد.
برخی تحقیقات نشان می دهد که یک دوز حدود ۳-۴ گرم در روز برای ۶-۱۲ ماه ممکن است پیشرفت کمی در ترکیب بدن افراد دارای اضافه وزن و بدون تمرین داشته باشد. با این حال، به دلیل اثرات نسبتا طولانی ارزش تکرار را دارد؛ اگر قصد دارید از آن استفاده کنید آماده حداقل شش ماه مصرف از آن باشید.

مطالب مرتبط با این موضوع : پروتئین وی و ۶ دلیلی که باید از آن استفاده کرد
بر اساس تحقیقات، مکمل سی ال آ به تنهایی بعید است که مزایایی در ترکیب بدن افرادی که ورزش می کنند و یا افرادی که لاغر هستند، ایجاد کند. محققان کانادایی به مدت ۷ هفته سی ال آ را به افراد دادند، در حالی که سه بار در هفته با وزنه وزرش می کردند. شرکت کنندگانی که از سی ال آ به عنوان مکمل استفاده می کردند وزن توده لخم بدن آنها (۱٫۴ کیلوگرم) بیشتر در مقایسه با گروه کنترل شده (۰٫۲ کیلوگرم) افزایش یافت. محققان به این نتیجه رسیدند که افزایش کوچکی در توده لخم بدن ممکن است به دلیل کاهش اثر کاتابولیکی باشد که از مکمل سی ال ای نشئت گرفته.

آیا مصرف سی ال آ فوایدی برای سلامتی هم دارد؟
به طور کلی، در حالی که برخی از داده ها درباره تاثیرات بر سلامتی مکمل ها سی ال آ در مطالعات حیوانی ی امیدوار کننده بوده ، اما نتایج آزمایشات انسانی در مورد فواید سی ال ای چیست بسیار ضعیف است.
افراد مبتلا به شرایطی از قبیل فشار خون بالا یا چاقی، تنها کسانی هستند که به نظر می‌رسد از مکمل سی ال آ فایده می‌برند، و در مورد برخی از فواید مشهور، مانند داشتن مزایای ضد التهابی، تحقیقات بیشتری قطعا لازم است.

در اینجا برخی از آنچه که مورد مطالعه قرار گرفته است را برای شما تهیه کرده ایم:
سلامت قلب: با استفاده از ۴٫۵ گرم از سی ال آ به مدت هشت هفته، فشار خون سالم در افراد مبتلا به فشارخون بالا ایجاد شد. متا آنالیزهای جدید درباره اثرات سی ال آ نشان داده که این مکمل تاثیرات مفید بیشتری بر افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند نسبت به افرادی که مبتلا نیستند دارد.
سیستم ایمنی و التهاب: سی ال آ همچنین نشان داده که اثرات مفیدی در پاسخ ایمنی و التهابی در مدل های حیوانی دارد. با این حال، اطلاعات قطعی در مورد اثرات مثبت مکمل در آزمایشات انسانی هنوز وجود ندارد.

مطالب مرتبط با این موضوع : کراتین چیست ؟اگر کراتین مصرف نکنید چه اتفاقی می افتد؟

سی ال آ چه اثرات جانبی دارد؟
ممکن است دوزهای بالای مکمل باعث ایجاد درد در دستگاه گوارش شود، اما در دوزهای معقول به نظر نمی رسد خطری ایجاد شود. در حال حاضر هیچ تعاملات دارویی شناخته شده با مکمل وجود ندارد و برای مصرف انسانی امن است.
آیا سی ال ای فرم رژیمی هم داد؟
سی ال آ به طور طبیعی در محصولات گوشتی و لبنی یافت می شود، اما میزان دریافت آن از غذاها بسیار ناچیز است ، به این دلیل که در مقادیر کمتری از دوزهای معمولی که در تحقیقات مکمل در دسترس است وجود دارد.

فرم های در دسترس سی ال ای چیست ؟
فرم های مختلفی از سی ال آ مانند پودر و قرص وجود دارد، اما معمولا بیشتر در فرم ژل یا کپسول مصرف می شود. نامهای جایگزین برای سی ال آ وجود ندارد.

چه مقدار سی ال ای را مصرف کنیم؟
دوزهای مورد استفاده در مطالعات در محدوده از ۱٫۴ گرم در روز تا ۶٫۸ گرم در روز است. در حالی که تغییرات قابل توجهی در دوز پروتکل بین مطالعات وجود دارد، معمولا دوز توصیه شده ۳٫۴ گرم در روز است.

نقش آرژنین (ال‌ آرژنین) در بدنسازی و فواید ومضرات آن – هر آنچه که باید بدانید
آرژنین در بدنسازی یا ال‌ آرژنین یک آمینو اسید است که در بدن ساخته می شود و به عنوان یک مکمل در شرایط مختلفی از میگرن تا التهاب به بدن کمک می‌کند. آرژنین (ال‌ آرژنین) در بدنسازی نقش بسزایی دارد که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

برای چه مردم از آرژنین استفاده می‌کنند؟
از آنجایی که رگهای خونی را شل میکند، آرژنین ممکن است مزایای قلبی عروقی برای برخی از افراد داشته باشد.
مطالعات نشان می دهد که ممکن است علائم آنژین و بیماری سرخرگ محیطی را کاهش دهد.
به نظر می رسد سلامت افراد مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد. اغلب در صورتی که همراه با مکمل های ورزشی دیگری مانند پیکنوگنول استفاده شود، ممکن است به اختلال نعوظ کمک کند. برخی مطالعات نشان داده اند که باعث افزایش ایمنی بدن نیز می‌شود.

این مکمل همچنین به نظر می رسد که علائم التهاب کلیه را بهبود می بخشد وبرای افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند به عملکرد کلیه ها بعد از پیوند کمک می کند.
مطالعات نشان می‌دهد که آرژینین می تواند باعث کاهش میگرن، بهبود فشار خون و کاهش زمان بهبودی پس از جراحی شود.

همه مطالعات نتیجه مثبت نداشتند از عوارض این مکمل هم باید گفت . به نظر می رسد که آرژنین در بدنسازی به بهبود حمله قلبی، پره اکلامپسی، بهبود زخم، و یا تحمل ورزش در افراد مبتلا به نارسایی قلبی کمکی نمی‌کند و به نظر می رسد که آسم را هم بدتر می‌کند.


آرژنین در بدنسازی

آرژینین به عنوان درمان برای بسیاری از بیماری‌های بیشتری مانند جنون، فشار خون بالا، سرطان، ناباروری مردان، دیابت و چاقی مورد مطالعه قرار گرفته است، اما نتایج نامشخص بوده و تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

مطالب مرتبط با این موضوع : سی ال ای چیست ؟ (CLA) ومعایب ومزایای این مکمل در چیست
این مکمل به یک مکمل مشهور در آمریکا تبدیل شده است. با این حال، به نظر می رسد که اکثر مردم آرژنین کافی در بدن خود دارند و سود چندانی از مکمل نخواهند برد.

چه مقدار باید مصرف کنید؟

هیچ مقدار استانداردی برای این مکمل وجود ندارد. در مطالعات از مقادیر مختلفی برای شرایط مختلف استفاده کرده‌اند. یک دوز معمولی دو تا سه گرم سه بار در روز است، گرچه دوزهای پایین و بالاتر نیز مورد مطالعه قرار گرفته اند. بی خطر بودن مصرف مکمل آرژنین در دراز مدت معلوم نیست. با دکتر خود مشورت کنید.

در برخی موارد پزشکان آرژنین در بدنسازی را توصیه می کنند. افراد مبتلا به سوء تغذیه پروتئینی، سوختگی، عفونت و سایر شرایط ممکن است نیاز به این مکمل داشته باشند.

آیا می توانید آرژینین را به طور طبیعی از غذاها دریافت کنید؟

بسیاری از غذاها منبع طبیعی از سطوح پایین اسن ماده هستند مانند آجیل (مثل گردو، فندق، گردوی آمریکایی، بادام زمینی، بادام، بادام هندی و آجیل برزیلی)، دانه ها (مانند کنجد و آفتابگردان)، جو، ذرت، غلات، گندم سیاه، برنج قهوه ای، محصولات لبنی، گوشت، مرغ و شکلات.

آرژنین در بدنسازی

عوارض آرژنین در بدنسازی چیست؟
عوارض جانبی: برای اکثر مردم مصرف آرژنین در بدنسازی چند عوارض جانبی دارد. می تواند باعث تهوع، گرفتگی عضلات، اسهال، واکنش های آلرژیک و علائم آسم شود. همچنین می‌تواند موجب فشار خون پایین و تغییرات در میزان گلوکز و سطح شیمیایی خون شود.
برخی فکر می‌کنند که نسبت لیزین به آرژینین در رژیم غذایی (یا مکمل ها) می‌تواند تاثیری بر ظهور یا عدم ظهور ویروس‌های تبخال نهفته داشته باشد. برخی از پزشکان پیشنهاد می‌کنند که افزایش لیزین و کاهش آرژنین به جلوگیری از رویداد مجدد علائم مرتبط با ویروس هرپس سیمپلکس کمک می‌کند.

مطالب مرتبط با این موضوع : پروتئین وی و ۶ دلیلی که باید از آن استفاده کرد
آرژنین در بدنسازی

خطرات: اگر مریضی از قبیل سرطان، آسم، آلرژی، مشکلات کبدی یا کلیه، فشار خون پایین، بیماری کم‌خونی داسی‌شکل ، اختلال خونریزی دارید و یا تا کنون حمله قلبی داشته‌اید، آرژنین در بدنسازی را قبل از صحبت کردن با پزشک، مصرف نکنید.

فعل و انفعالات: اگر هر دارو یا مکمل را به طور مرتب مصرف می‌کنید، قبل از شروع استفاده از آرژنین با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند با داروهای کنترل زایمان، داروهای هورمونی، رقیق کننده های خون، برخی داروهای ضد درد و داروهای اختلال نعوظ، سوزش سر دل، فشار خون بالا و دیابت فعل و انفعال کنند. آرژنین همچنین می تواند با مکمل هایی مانند ژنکگو بیلوبا ، سیر، جینسنگ آسیایی و پتاسیم هم فعل و انفعال داشته باشد.

با توجه به خطرات نامشخص، آرژنین نباید توسط کودکان یا زنان باردار یا شیرده بدون تایید پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

برای دریافت اطلاعات و مشاوره در ارتباط با مکملهای ورزشی با مشاورین آنلاین ما تماس بگیرید.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.